מאמרים אחרונים

יצירת קשר מהירה

לייעוץ רפואי יש לפנות אך ורק בפורומים

שלח

 

                             הבסיס הגנטי של מחלת ה- FMF

 

קדחת יש תיכונית משפחתית (FMF) הינה מחלה אוטוזומלית רצסיבית.

לכל אחד מאיתנו יש בכל תא ותא בגוף 23 זוגות כרומוזומים המכילים כ- 21,000 גנים. כל גן מופיע בשני עותקים. הגנים מהווים את הקוד הגנטי לבניית חלבונים והחלבונים מהווים את המרכיב העיקרי של גוף האדם. במחלות רצסיביות דוגמת FMF  כאשר עותק אחד של הגן לא תקין אין בד"כ סמני מחלה ואולם כאשר שני העותקים פגומים מופיעים סימני המחלה. רוב רובם של האנשים עם מוטציה אחת הם נשאים וכאשר שני נשאים מתחתנים כרבע מהילדים שלהם ירשו את שני  הגנים הפגומים ויבטאו את סמני המחלה.

 

הגן נפגם כתוצאה משינויי קטן ב- DNA , החומר המרכיב את הגן. שינויי זה נקרא מוטציה. הגן שגורם ל- FMF הנו גן קטן יחסית ועד היום התגלו בו כ- 100 מוטציות, רובן מאוד נדירות. הגן מתבטא בכדוריות דם לבנות והחלבון שהוא מקדד נקרא פירין. שלשת המוטציות היותר שכיחות אצל חולי FMF הן M694V, V726A ו- E148Q.

 

הראשונה M694V במצב של שני עותקים גורמת למחלה קשה, עם גיל הופעה מוקדם, מעורבות מפרקים, הופעה של התפרחת של FMF (ELE) וסיכון גבוה להתפתחות עמלוידוזיס, במידה ולא נוטלים טיפול. חולים עם שני עותקים של M694V  זקוקים לכמות גדולה יותר של קולחיצין ולא תמיד מגיבים בצורה מיטבית לטיפול.

 

חולה עם שני עותקים של V726A יסבול ממחלה קלה יחסית ואילו חולה עם עותק אחד של M694V ועותק אחד של V726A יסבול ממחלה בדרגת ביניים. E148Q נחשבת למוטציה קלה שבד"כ גורמת למחלה קלה, ויש כאלה שחושבים ש- E148Q הוא שינויי קל ביותר שכלל לא גורם למחלה.

 

פרט לסוג המוטציה יש גורמים נוספים שמשפיעים על חומרת המחלה והם כוללים גנים נוספים שאת רובם אין אנו מכירים, גורמים סביבתיים, תרופות שהחולה נוטל (חוץ מקולחיצין) ועוד.

 

מתי אנו מבצעים בדיקה גנטית ל- FMF?

 

האבחנה של FMF היא אבחנה קלינית. על פי רוב אין צורך בביצוע בדיקת מוטציות. לפעמים במצבים לא ברורים מתעורר צורך רפואי לבצע את הבדיקה הגנטית ולפעמים הבדיקה מבוצעת לפי רצון החולה. מכיוון שיש למחלה טיפול כל כך מוצלח אין ביקוש לאבחון טרום לידתי של עוברים עם סיכון ללקות במחלה.

 

 

אצל כ- 65% מהחולים נמצא 2 מוטציות. אצל 25% נמצא רק מוטציה אחת ואצל כ- 5-10% מהחולים לא נמצא מוטציות. הסיבה לאי מציאת 2 מוטציות אצל חלק מהחולים לא ברורה. ברוב המקרים אנו מחפשים מוטציות ספציפיות ויתכן שלחולים אלו יש מוטציות שאותם אין אנו בודקים, ואולם בשנים האחרונות מתגבשת בקרב העוסקים במחלה הדעה שחלק מהחולים יכול לבטא את סמני המחלה בנוכחות מוטציה אחת בלבד. חשוב להדגיש שרוב רובם של אלו הנושאים מוטציה אחת לעולם לא יפתחו את סמני המחלה.

 

FMF שכיחה מאוד במדינות הנמצאות באזור הים התיכון ונדירה באזורים אחרים בעולם. הריכוז הגבוה של חולים ונשאים באזור גאוגרפי מצומצם מעלה אפשרות של יתרון גנטי לנשאים. אין אנו יודעים מהו אותו יתרון ואולם יתכן והוא מקנה עמידות כלשהיא לאחת המחלות הזיהומיות שרווחה באזור לפני המצאת החיסונים והאנטיביוטיקה.