מאמרים אחרונים

יצירת קשר מהירה

לייעוץ רפואי יש לפנות אך ורק בפורומים

שלח

קדחת ים תיכונית משפחתית – וקןלכיצין- השפעתם על פוריות, הריון והנקה

 

פרופ' אלדד בן שטרית, מרפאת FMF מרכז רפואי הדסה עין כרם ירושלים

 

קדחת ים תיכונית משפחתית (FMF) הינה מחלה תורשתית המתבטאת בין השאר בהתקפים חוזרים של דלקת בקרום הצפק (פריטונאום-קרום הבטן). בעקבות התקפים אלה קיים סיכון להתפתחות הידבקויות (הצטלקויות) בקרום הצפק ובחלקי הבטן השונים. בין השאר קיימת אפשרות לסתימת החצוצרות ובכך לגרום לעקרות משנית.

התקפי כאבי הבטן בזמן הריון עלולים להביא להתכווצויות מוקדמות ברחם ולהפלה של טרם עת.

סיבוכים תיאורטיים אלה ניתנים למניעה על ידי שימוש קבוע בקולכיצין המונע גם את היווצרות ההידבקויות וגם את ההתקפים.

 

קולכיצין היא תרופה בעלת יכולת פגיעה בחלוקת תאים דרך אינטראקציה עם סיבי התא (מיקרוטובולין) המתווכים תהליך זה. מכאן עלה חשש תיאורטי שמא שימוש בקולכיצין יביא לפגיעה ברקמות בהן יש חלוקה מהירה ורבה של תאים כגון: ביצירת תאי זרע באשך, תהליך צמיחת עובר ברחם, ותהליך הגדילה הנורמאלית של הילד.

לנושא פוריות הגבר יש עבודות נדירות מאוד בהן נמצאו חולי FMF שסבלו ממיעוט יצירת תאי זרע. במקרים אלה הפסקת הטיפול הביאה ברוב המקרים לשיקום מספר תאי הזרע. הבעיה במקרים אלה הינה כי הפסקת הקולכיצין לשם עידוד יצירת תאי זרע,  חושפת את החולה להתקפי המחלה.

מדיניות הטיפול שלנו - למרות החשש הנדיר מפגיעה ביצירת תאי זרע – איננה לשמר תאי זרע (בהקפאה)  אם כי רעיון זה איננו משולל כל הגיון.

לנושא קולכיצין והשפעתו על ההריון. נטילת התרופה כאמור מרסנת את התקפי הFMF ובכך מונעת הפלות מוקדמות. עבודות מחקר שונות לא הראו כי נטילת הקולכיצין בזמן הריון מעלה את הסיכון לפתח מומים עובריים. יש לזכור כי ב1% של ההריונות בנשים בריאות קיים סיכון למום כלשהו. לאור זאת מדיניותינו הינה להמשיך נטילת קולכיצין במשך ההריון מתוך שאיפה לרסן את המחלה.

לנושא הצורך בדיקור מי שפיר בחולות FMF הנוטלות קולכיצין בהריון. בעבר נהגנו להמליץ על ביצוע הבדיקה בשבוע ה16 להריון. לאור עבודות חדשות שאינן מצביעות על היות התרופה טרטוגנית (גורמת למומים) במינונים הטיפוליים לFMF- נראה כי אין צורך בביצוע דיקור מי שפיר רק מסיבת נטילת הקולכיצין.מובן כי אם לאישה יש התוויה לבצע דיקור מי שפיר מטעמים אחרים (כגון גיל הריון וכדו') כי אז יש לבצע את הבדיקה בלא קשר לנטילה או אי נטילת קולכיצין. עם זאת מומלץ לנשים עם FMF הנוטלות קולכיצין לבצע את כל הביקורות והמעקבים הלא פולשניים המקובלים כדי להבטיח ככל האפשר את תקינותו של העובר והילוד.

לנושא ההנקה – בעקבות מדידת רמות הקולכיצין בחלב האם מסתבר כי כמות הקולכיצין לה נחשף היונק – קטנה ועל כן אין מניעה מהנקה בזמן נטילת קולכיצין כי אין התרופה גורמת נזק לילוד.

לסיכום נראה כי הטיפול בקולכיצין הינו בטוח ומועיל לנשים הן בזמן הריון והן בזמן ההנקה. יש לוודא כי תפקודי הכליה והכבד תקינים במהלך נטילת הקולכיצין ולהימנע מתרופות או תכשירים העלולים להעלות רמת התרופה בדם – דברים שעל הרופא המטפל צריך לפקח ולדאוג.